Planując wystrój wnętrza zazwyczaj bierzemy pod uwagę wygląd lampy, kolor oprawy i jej kształt. Są to elementy bardzo ważne. Często zapominamy jednak o tym, że kolor światła również musi być dopasowany do danego pomieszczenia. Czy ten aspekt wpływa również na Twoje samopoczucie? Jakie barwy będą pasować do Twojego pomieszczenia? O tym wszystkim dowiesz się z naszego artykułu.

Barwy światła a zastosowanie praktyczne

Barwy zimne są polecane dla obiektów przemysłowych, hal produkcyjnych, magazynów czy nawet piwnic. Często takie światło widzimy też w centrach handlowych.

Barwy neutralne świetnie sprawdzają się w biurach, sklepach i galeriach, gabinetach dentystycznych kuchniach i łazienkach.

Ciepłe barwy znajdują zastosowanie w pomieszczeniach, w których spędzamy czas wolny, na przykład w salonie, sypialni, pokojach hotelowych, ale również w przedpokoju i korytarzu.

Od czego zależy kolor światła?

Temperatura i kolor światła wyrażane są w Kelwinach. Im wyższa wartość Kelwinów tym światło jest zimniejsze, czyli bielsze. Im niższa liczba Kelwinów, tym światło będzie cieplejsze, czyli bardziej żółte.

Jak odróżnić wartości temperatury barwowej?

 • około 6000 – światło zimne
 • 3500 K – 4300 K – światło neutralne
 • 2700 K – 3000 K – światło ciepłe

Barwa światła a nastrój

Światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, z czego często nie zdajemy sobie z sprawy.

To rodzaj światła właśnie sprawia, że w niektórych pomieszczeniach czujemy się bardziej komfortowo i mamy lepszy nastrój. Jest ono nie tylko elementem dekoracji, który podkreśla styl i charakter wnętrza, ale również cichym sojusznikiem naszego dobrego humoru.

Każdy z wyżej wymienionych rodzajów barwy światła w inny sposób wpływa na organizm:

 

 • światło zimne dodaje nam energii, silnie pobudzado działania i sprzyja koncentracji;
 • światło neutralne również pobudza do działania, jest najbardziej przyjazne i zalecane do stosowania w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień;
 • światło ciepłe działa relaksująco, nadaje przytulności, najlepiej sprawdza się podczas wypoczynku.

 

Jak dopasować barwę do wnętrza?

Aranżacja przestrzeni i dopasowanie wszystkich elementów wnętrza w taki sposób, by było ono funkcjonalne i przytulne – to nie lada wyzwanie. Gdy jednak udaje się połączyć wszystkie meble, kolory i detale, zostaje jeszcze jeden ważny szczegół – kolor i kształt obudowy lampy oraz kolor światła.

Wszystko zależy od tego, jaki charakter wnętrza wybierasz. Do każdego typu pomieszczeń (tzn. w stylu nowoczesnym, industrialnym czy w stylu retro) będzie pasować inna obudowa lampy.

W pomieszczeniach typu industrialnego kładzie się nacisk na lampy sufitowe w stylu nowoczesnym. W pomieszczeniach dla relaksu świetnie się sprawdzą lampy ścienne i podłogowe.

W zależności od koloru ścian i mebli możesz wybrać światło barwy ciepłej, neutralnej lub zimnej.

Światło barwy ciepłej nada im bardziej intensywnego odcienia, natomiast światło barwy zimnej zapewni wrażenie głębi. W lampach ściennych najlepiej wybrać barwę oświetlenia, pasującą do koloru ściany.

Zaprezentowane przykłady zebraliśmy podczas naszego wieloletniego doświadczenia. Jest to jednak tylko sugestia, ponieważ wybór stylu lampy oraz koloru światła jest kwestią indywidualną i zależy od przeznaczenia pomieszczenia, a także własnych preferencji.

Światło o dowolnej barwie

Mamy rozwiązanie idealne dla Ciebie!

Nasze oświetlenie ekskluzywnej kolekcji SKOFF Moderno Line posiada zakres regulacji temperatury barwowej światła od bardzo ciepłej (3000 K) do zimnej (6000 K).

Takie rozwiązanie w systemie MultiWhite sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu, ponieważ możesz go dopasować do każdego wystroju.

Barwę światła możesz zmieniać w zależności od czasu, pory roku i nastroju.

Główne zalety lamp kolekcji SKOFF Moderno Line w systemie MultiWhite:

 • łatwy montaż
 • energooszczędność
 • elegancki i nowoczesny design
 • wykonanie ze szlachetnych materiałów
 • 3 lata gwarancji

Dowiedz się więcej.